Историческият център на Виена в продължение на векове е бил обграден със стени за да защити града от потенциални нападения. Стените са срутени през 1857 г., вследствие на което градът се разраства и се слива с околните селища. На мястото на стените е направен широк булевард Рингщтрасе, също така са създадени забележителни обществени и частни сгради, паметници и паркове. Една от тях е и бившият императорски дворец Хофбург.
Дворецът се приема като част от символите на Виена. В миналото той се използва за резиденция на австрийското императорско семейство, а днес е официална резиденция на австрийския президент. През 1938 г. в Хофбург Хитлер официално провъзгласява аншлуса на Австрия.
През вековете едни от най-влиятелните личности в австрийската история са обитавали дворецът Хофбург. Той е бил дом и на членовете на Хабсбургската династия - владетели на Австрийската империя. В двореца е родена и френската кралица Мария-Антоанета.
Прекрасният символ на Виена се използва като резиденция на Хабсбургите от 1279 г. В продължение на няколко века (от 13-ти до началото на 20-ти в.), Хофбург е реконструиран и разширяван многократно. Така се оформят отделните части на комплекса, строени по различно време и от различни владетели. В сегашния си вид дворцовият комплекс се оформя до 1913 г.
Огромната владетелска постройка съдържа около 2600 зали и стаи. Площта му е 240 000 кв.м. Целият комплекс е съставен от 18 тракта и 19 двора.
Най-старата част от комплекса се казва Швайцерхоф. Именно в нея е намерила мястото си испанската школа по висша езда Райтшултракт. В Албертина е музеят на графиките, съхранил творби на Дюрер, Питер Брьогел, Рафаел, Рембранд и др.
В сградата на Нойбург (Нов дворец) са разположени музеите на австрйската култура, на скулптури, на етнографски експонати, стари музикални инструменти, стари оръжия и др. В района на този дворцов комплекс е Националната библиотека. В нея е запазено копие на Римската маршрутна карта "Табула Пойтингериана", върху която са отбелязани и крепостите по Данубиуслимес (дунавска граница) на Римската империя. Картата представлява античен географски извор на историята.
Огромен интерес събуждат Императорската съкровищница, в която се пазят скъпоценности и бижутата на Хабсбургите и апартаментите на Хабсбургите, както и покоите на известната императрица Елизабет Баварска /Сиси/. Днес двореца се използва като кабинет на президента на австрийската република.
Част от комплекса Хофбург е и Площадът на героите - един от австрийските символи за национална идентичност. На него туристите могат да видят статуите на принц Ойген Савойски, разгромил турската войска през 18 в. и ерцхерцог Карл, победил Наполеон в битката при Асперн през 1809 г.