В Балчик, в квартал "Хоризонт", в двора на храма "Свети Николай", е разположена неголяма старинна сграда, която е тясно свързана живота на българското население през Възраждането.
През 1845 г. Високата порта дава на българското население в Балчик разрешение за издигането на собствена църква "Свети Николай". Местният патриот Кою Райчев поема инициатива за изграждането към църквата на първото българско училище в града. Тази инициатива на българите към самоопределение събужда силния гняв на гръцкото духовенство. В резултат на това през 1847 г. българската църква е обсебена от гърците, а духовници й са пропъдени, богослужението на църковнославянски език – забранено, а училището закрито.
Тези събития не сломяват българите в Балчик и те продължават опитите си за възстановяване на своята църква. Усилията им са възнаградени, когато през 1866 г. е издействан специален ферман на султан Абдул Хамид узаконяващ възстановяването на църквата "Св. Николай".
През същата година по инициатива на Кою Райчев училището към църквата е открито отново.
Всички посетители на Взаимното училище могат да видят пълна възстановка на учебна стая, стая на учителя, също и на историческата експозиция "Балчик през Възраждането". Реставрациията на училищната сграда е извършена през 1976 г.
Освен, че играят важна роля в борбите за църковно–национална признаване, Взаимното училище и храмът "Св. Николай", свидетелстват за съпричастността на балчиклии към идеите на българското национална Възраждане.
Днес Взаимното училище и храмът "Свети Николай" са най-ценните паметници на културата от епохата на Възраждането в Балчик, съхранили за поколенията непреклонния български дух.