Църквата Св. Троица е един от символите на Банско.
Подготовката за изграждането й започва през 1810 г. Територията, върху която е построена църквата е дарена от жителите на Банско.
По време на Турско робство съществува закон, според който може да се строи църква само на място където преди това е имало църквище. За целта банскалии закопават тайно кръст и икона на избраното място.
Според турските закони църквата не може да бъде по-голяма от джамия, а по направения проект храмът щял да бъде много по-голям и просторен, което щяло да доведе до конфликт с турските управници. Проблемът дипломатично е преодолян, решава се в новата църква да присъства и турския религиозен символ. Така на големия камък над централния вход на църквата са изобразени кръст, а от двете му страни полумесец със звезда.
След построяването на църквата Света Троица е издадена заповед тя да се събори, защото не може Христос да има по-голям храм от Мохамед. Жителите на града отново постъпват дипломатически като отговарят, че след като са изобразени кръста и полумесеците, то храма е и за двамата. Така църквата е съхранена и до днес.
Църквата има три входа-над главния вход е изографисана иконата на Св. Троица. Под нея от двете страни на християнския кръст, но малко по-ниско са изобразени полумесеците.
В началото в църквата нямало стенописи. Тя е била окрасена само около прозорците с декоративни орнаменти с растителни мотиви. В задната част са разположени женските отделения, а над тях два балкона. На този фон е изпъквал до 1955г. величествено олтара.
Църковния двор е обграден внушителен каменен зид.
През 1850г. банскалии се заемат да построят кула-камбанария, която да е също толкова величествена и да не отстъпва на църквата по строеж и размери.
Тя е построена в двора на храма и представлява правилна четириъгълна пирамида без каквито и да било украшения. Камбанарията е отворена от четирите страни с 4 метрови каменни арки. Над покрива се издига купол, който представлява 6-стенна постройка с шест свода, а покривът завършва със красиво изработен кръст с позлатен гръмоотвод отгоре.
Кулата е изградена изцяло от големи камъни, които в ъглите са цели блокове, а в средата са по-дребни. В приземието й има малка врата, обковано желязо, която води в огнеупорен склад. В него се съхранявали даренията за църквата. През дебела врата също обкована с желязо и сводест каменнен вход се влиза в кулата. Под свода над чардака високо са окачени 4те камбани, наредени по големина и тоналност.
В кулата има отделно помещение за часовниковия механизъм, който и до днес работи безупречно.