Църквата "Света Неделя" е изградена през 1813 г.
Тя е разположена в центъра на града. Историята й отрежда тя да се превърне в светиня за всеки българин. Случилите се в храма зверства го превръщат в един от символите на Априлското въстание.
В хода на въстанието храмът се оказва последната крепост на разбунтувалите се батачани. Може би причината е в това, че църквата била най-масивната сграда или защото хората са се надявали на Божията милост и не са допускали, че може да се посегне на свято място.
Събралите се в Църквата Света Неделя били близо 2 хиляди души, предимно жени, деца и старци.
Непосредствено след събитията по време на Априлското въстание е направен опит за изгаряне на църквата. Тя не е опожарена благодарение на своята каменна структура. Архитектурата й е запазена такава, каквато е била. Изгаря само дървеният иконостас.
В опитите си да заличат следите от масовото клане, турците варосват стените на църквата. Попилата в зидовете кръв, обаче, избива и затова турците започват да изсичат стените. И до ден днешен в храма ясно си личат изсечените зидове. Те са запазени като исторически свидетелства от отминалите събития.
След Освобождението църквата "Света Неделя" спира да се използва за богослужение. Жителите на Батак решават, че тя трябва да се запази като паметник на загиналите по време на Априлското въстание. През 1955 г. църквата е провъзгласена за държавен музей и се превръща в една от най-посещаваните забележителности в България.