Тракийската гробница в Казанлък е зидана кръглокуполна гробница и е част от голям некропол, разположен в близост до древната столица на Одриското царство Севтополис. Датира от края на IV в. пр. Хр. - началото на III в. пр. Хр.
Открита е случайно през 1944 г., а от 1979 г. е в списъка на ЮНЕСКО на Световното културно и природно наследство.
Днес посетителите могат да видят копие на оригиналната гробница, която е запечатана. Копието е само на няколко метра от оригиналната гробница. Тя е изградена от три помещения – преддверие, построено от камъни и глина, тесен тухлен коридор и тухлена гробна камера с камбановиден купол.
Изключително интересни и впечатляващи са стенописите в коридора и камерата, които са много красиви и ни представят майсторството на древните тракийски художници. Използвани са четири цвята – бял, жълт, червен и черен, като боите са минерални. Фризовете изобразяват растителни мотиви, както и военни сцени.
В камерата са намерени останките на мъж и жена, за които се предполага, че са били местни владетели. Свидетелство за това са рисунките в камерата, които изобразяват мъж и жена със златни украшения. В коридора пред камерата са открити кости на кон.
В могилния насип са намерени керамични и обредни съдове, както и части от златни украшения. Поради малкият брой предмети, които има в гробната камера се предполага, че гробницата е била ограбена още в древността.
При направените проучвания и снемането на могилния насип са открити и две жертвени огнища със следи от жертвоприношение.
През 1946 г. Тракийската гробница е била вградена в специална защитна постройка, която през 1960 г. е преустроена. През 1961 г. е снабдена с климатична система, осигуряваща необходимите условия за съхранение на стенописите.