Свети Стефан (известна като Новата митрополия) е православна църква в Несебър, Източна България. Тя е част от Архитектурно-историческия резерват в града, който е част от Световното наследство на ЮНЕСКО, а също и един от 100-те национални туристически обекта.
Църквата "Свети Стефан" е построена в периода XI-XIII век. В XVI век зданието е удължено на запад, а в XVIII век е добавен притворът. По план църквата представлява трикорабна базилика. Средният кораб се издига над страничните и е увенчан от изток и запад с овални фронтони. Строителните материали, от които е издигната Свети Стефан са каменни блокове и тухли. При строителството й са използвани множество архитектурни елементи - корнизи, капители, релефи от разрушени по-рано християнски сгради.
Корабите са разделени с по две двойки мраморни колони и с правоъгълни пилони, свързани с арки. На изток има три полукръгли апсиди, които завършват при корниза с арки. Покривът е скатен, като средният кораб се извисява над страничните. На източната фасада за първи път се срещат характерните за идните векове (ХІІІ и XIV в.) декоративни глазирани панички.
В началото църквата е била издигната в чест на Богородица, но по-късно се преименува в "Сввети Стефан". По тази причина и тематично стенописите са свързани с живота на Божията майка.
Ктиторски надпис, разположен над южната врата на наоса разкрива датата на изписване на църквата - 1599 година.
Изрисувани са над 1000 фигури в 258 композиции. Сцените от чудесата на Христос са дадени в цяла поредица според евангелските легенди. Различните стилове на композициите позволяват да се разграничи ръката на трима майстори: двама са работили в източната част на наоса, а трети - в западната. В началото на XVIII век на източната стена на притвора е изобразена сцената "Страшния съд" в традиционна за времето си иконография.