Мусала е най-високият връх в България, а също така и на целия Балкански полуостров. Той е разположен в Национален парк Рила. Неговата височина е 2925 m., измерена от равнището на пристанище Варна. Върхът се намира в планината Рила, близо до известния ски курорт Боровец и на около 80 км от София.
През лятото Мусала е предпочитана туристическа дестинация на много туристи от целия свят, но предимно планинари от България и съседните страни. На върха е построена метеорологична станция на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН.
В миналото върхът е бил известен с името Свети Иван. Смята се, че днешното му названия произлиза от „Мус Аллах“, или „място за молитва“, „молитвен връх“, "близо до Аллах" и е дадено по време на Османското иго. През периода 1949-1962 г. е носил името на съветския диктатор Сталин.
Изграден е от палеозойски гранит, прорязан с гранитпорфирни жили. Средните годишни температури, които са характерни за върха са -2.9°С, средна февруарска - -12.0°С, средна августовска - 5.4°С, абсолютна минимална температура -31.2°С, абсолютна максимална температура 18.7°С.
Снежната покривка на него се задържа около 254 дни в годината. Преобладават северозападни ветрове. Почвите са планинско-ливадни. Покрит е главно с алпийска растителност.
За разлика от други високопланински местности и върхове Мусала разполага с изключително богата и разнообразна флора и фауна. Тук намират своето място и любителите на птици, тъй като е много удобно за наблюдение.
Най-лесният път за изкачване представлява права пътека от курорта Боровец, 10 км. посока юг. Има кабинков лифт, който води до местността Ястребец на височина 2 369 м. Оттам до хижа „Мусала” (2389 м) може да се достигне пеша, а също така и до върха с няколко часа ходене. По маршрута от хижа „Мусала” към върха, на около 200 м под него се намира заслон „Леденото езеро” (на вис. 2709 метра) Заслонът е разположен до едноименното езеро. Пренощуването там става с предварителна заявка.
Върхът е включен в списъка на Стоте национални туристически обекта. Има печат в метеорологичната станция.