В сърцето на Западните Родопи, величествено вплетени в долината на река Еркюприя, са разположени „Чудните мостове” – уникален скален феномен, включен в 100-те национални туристически обекта. Феномена е известен и с името „Скални мостове”. „Мостовете” се намират на 1450 м. надморска височина, те представляват два огромни мраморни скални моста и един по-малък, който е понорна пещера, в която се вливат водите на река Еркюприя.
Образуването на „Мостовете” е следствие от ерозионната дейност на пълноводната в миналото река, която е създала от пукнатините в мраморите дълбока водна пещера, чийто таван в продължение на години изтънява на места и рухва. Учените смятат, че отломките от срутването са били отнесени от водите на реката.
Дължината на големият мост е близо 100 м., а неговата широчина достига в най-широките части 15 м. Той е изграден от три арки като най-голямата е с височина 45 м. По моста минава пътеката от с. Оряхово за с. Забърдо. Малкият мост е отдалечен на приблизително 200 метра от големия. Той силно наподобява на своеобразен тунел с височина 50 метра и дължина 60 метра. Не далеч от него се намира „Ледената пещера”, която носи това име заради факта, че в нея до късно лято може да се види лед. В района са открити и други пещери, но тъй като те не са обезопасени и осветени, в тях не се допускат туристи.
Неповторимата гледка докосва душата на всеки, който я зърне – огромни скални масиви, облечени със зеленина, се оглеждат в реката, която пред техните размери изглежда нищожна.
За съжаление част от гледка към обекта е закрита от издигнат в района информационен център, непредвидливо залепен за пътя точно от страната на мостовете.
От информационния център се спуска пътечка надолу към заведение, предлагащо храни и напитки, а от него се слага началото на друга пътека, която свършва на площадка с прекрасен панорамен изглед към забележителността. Пътеката разполага с парапети, обезопасяващи преминаването дори при лошо време.
„Мостовете” са обградени от прекрасна зелена растителност, състояща се основно от смърчови дървета. На това място може да се види и родопската роза, наречена още безсмъртниче.
На път към природното чудо „Чудните мостове”, човек може да пренощува в Нареченски бани, намиращи се в близост или в някоя от двете най-близки хижи – хижа „Чудните мостове” и хижа „Скалните мостове”. Не е далече и китното селце Косово съхранило за своите гости автентични възрожденски къщи, малка красива църква и забележителна природа.
„Чудните мостове” са защитена територия от 1943 г., а са обявени за природна забележителност през 1961 г. Природното творение е включено в проекта „Комуникационна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България” по Оперативна програма „Регионално развитие” (2007-2013).