Пещера „Лепеница” (община Ракитово) се намира на левия бряг на река Лепеница, в подножието на вр. Сюткя в Родопите. До нея лесно се достига от Велинград и от Ракитово, тъй като тя е едва на 13 км. южно от първия и на 10 км. югозападно от втория.
Това не е единствената пещера позната с това име в България. Край село Боровица, община Белоградчик е разположена друга пещера, чието име е „Лепенешки печ”, но е по-известна като „Лепеница”.
Дължината на „Лепеница” (община Ракитово) е 1525м., като от тях до този момент са проучени и картирани 1356м. и се състои от три етажа. Първият, който е и най-нисък е с дължина 273 м. и през него протича подземна река, чиято скорост 1,6 км/час.
Вторият етаж разполага с красиви езера, чиято бройка се мени според времето. Когато е дъждовно те са четири, а когато е сухо - две.
Третият етаж е напълно сух.
В пещерата се прониква през тесен вход, висок около метър. Прокаран е от пещерното дружество в Ракитово като втори вход за пещерата, поради факта, че естественият е затънал във вода. След входа могат да се видят няколко зали. Подът на първата е обсипан с едри люспи, наподобяващи мидени черупки и когато пещера „Лепеница” е осветена те пречупват светлината в множество различни цветове. Другите няколко галерии носят следните наименования: Зала на кратерите, Зала на бисерите, големия и малкия храм.
В пещерата са открити седем бисера (изключително редки природни образувания).
Животинските видове населяващи пещерата са около 20 вида, като осем от тях са видове прилепи.
Пещера „Лепеница” е обявена за природна забележителност през октомври 1962 г.