Черни Осъм е село, разположено в Северна България, община Троян, Област Ловеч. В миналото до 1934 година селото е било известно с името Колибето.
Районът, в който се намира село Черни Осъм е планински. Селцето е сгушено в полите на Централна Стара планина, т.нар.Троянски Балкан.
Черни Осъм е едно изключително живописно селище, разположено в югоизточния “ъгъл” планината на границата между Предбалкана от север и Стара планина на юг, в пазвите на Национален парк “Централен Балкан”. Над селото на територията на парка гордо са се извисили два от най-високите балкански исполини – върховете Голям Купен (2 169 м) и Левски (2 166 м).
Река Черни Осъм води началото си от подножието на втория от тях, именно тя е дала своето име на първото селце по пътя си. Черни Осъм се намира на 12 км. асфалтов път югоизточно от общинския център Троян, с който е добре транспортно обвързан, на 48 км. южно от областния център Ловеч и на 185 км. североизточно от столицата София.
В Черни Осъм могат да се видят множество културни и природни забележителности. Природонаучния музей е една от тях. Също така, не толкова известният, но не по-малко ценен и интересен е “Фотоархивната и битова сбирка”. Музеят е наречен така от неговият създател Дочо Нешков, това е един изключителен Етнографски музей, представящ културно-историческото и природно наследство на селото.
Черни Осъм разполага и с Художествена галерия, носеща името на Пенчо Хаджинайденов – основоположник на Троянската художествена школа. В нея, са експонирани картините на даровити местни художници от национална величина.
Най-голямата забележителност на Черни Осъм обаче си остава прекрасната дива природа на Балкана, в чийто пазви е закътан втория скит на Троянския манастир – Зелениковец, с лятната резиденция на българския патриарх.
Непосредствено над селото започва приказната земя наречена Национален парк “Централен Балкан”, заедно с една от неговите 9 зелени перли – биосферния резерват “Стенето”.
Това величествено и неповторимо, приказно място нямаше да е същото, ако ги нямаше дивите и непристъпни каньони на златната река Куманица, изключителното разнообразие на редки и застрашени видове растения и животни, уникалните природни феномени Райчова дупка, Птичата дупка, Хайдушкото игрило, Водната пещера, Кралимаркова дупка.
Споменът, който запечатват в съзнанието на своите посетители всички тези културни и природни забележителности е достатъчна причина те да бъдат посетени, но разбира се ефекта би бил още по-зашеметяващ, ако Ви придружава планински водач.