„Райчова дупка” е пропастна пещера, намираща се в източния дял на Троянски Балкан в резерват „Стенето”, по горното течение на „Малък Чаушов дол”, като надморската височина на входа й е 1400 м. Първото достигане до дъното й е осъществено през 1971 г. от троянски пещерняци, а през последвалите години изследователи от различни клубове са откривали все нови и различни галерии. Вследствие на тези събития общият сбор на картираните към 2003 г. галерии достига 3333 м., с които се нарежда сред най-дългите пещери в България, а денивелацията й от 387 (-377 + 10 м.) я класира на първо място в списъка на най-дълбоките пропасти в България.
Въпреки че е най-дълбоката пропаст в страната ни, в „Райчова дупка” има само един отвес (8 м.) и за да се стигне до дъното й е достатъчно само да се върви по низходящата централна галерия с дължина 920 м.
Пропастната пещера е двуетажна и много разнообразна – в нея има големи зали, блокажи и срутища, красиви синтрови езера, два подземни потока, вкаменени водопади, драперии, сталактити, сталагмити и сталактони. В края си има кален сифон (мястото, където подземният поток се губи). Цялата система е оформена по контакта между мергелите и варовиците, а посоката, в която се развива е север - юг. Температурата на водата е 7,5 °C, а до входните участъци образувалият се през зимата лед се застоява до април - май.
Пещерите дават убежище на различни редки и защитени видове гръбначни и безгръбначни животни. Поради почти непроменливата си температура и влажност, условията на пълен мрак и оскъдните, но специфични хранителни ресурси, те биват населявани от много стенобионтни видове (в България – безгръбначни), които напускайки ги загиват за броени минути. Безразборното проникване в пещерите и тяхното замърсяване нарушават крехкото екологично равновесие, към което са се приспособили обитателите им – така много неизвестни все още видове могат да изчезнат преди да бъдат описани и проучени.
До голяма степен пещерите у нас не са добре проучени по отношение на фауната си. „Райчова дупка” също е една от тези пещери, които крият множество загадки. Открити са единични екземпляри пещеролюбиви прилепи (голям нощник), които са намерили в нея своя дом. Макар че пещерата не изисква специализирана техника за вертикално проникване, в не могат да влизат хора без натрупан опит като спелеолози, тъй като крие опасности. Мястото, на което се намира в резерват „Стенето”, в Националния парк „Централен Балкан”, изисква при посещаването й с научноизследователски цели те предварително да бъдат разисквани с МОСВ и Дирекцията на Парка. Всеки, който наруши това правило ще бъде санкциониран.