Разположена в центъра на град Варна Катедралата "Св. Успение Богородично" е един от символите на морската ни столица. Тя играе ролята на молитвен храм за варненци, и в същото време забележителност в маршрутите на туристите.
Още в първите години след Освобождението православното българско население в града значително нараства. За да потвърдят близостта си до руската православна вяра и да демонстрират отделянето си от гръцката патриаршия се наложило построяването на православен храм,който да обединява българските християни в града.
Основния камък на бъдещия храм е положен от княз Александър І Батенберг. Церемонията се състояла на 22 август 1880 г. след тържествен молебен, с благословия от митрополит Симеон и в присъствието на много българи и арменци. Първата копка била извършена със специално изработени за целта сребърни кирка и лопата.
Името, дадено на катедралата - "Успение Пресвятия Богородици", било избрано в памет на всерусийската императрица Мария Александровна, българска благодетелка, а също и леля на княза.
За финансиране на строителството се разчитало предимно на дарения и помощи.
По строежa работят много майстори, за модел е взет Петерховския храм в Санкт Петербург.
Дяланите камъни използвани за църквата са взети от събарянето на крепостната стена. За самата фасада са позлвани камъни от района на селата Куманово и Любен Каравелово, а вътрешните колони в катедралата са изработени от твърд камък добит от местността Ташлъ тепе на северозиток от Варна. За външните колони под прозорците, са доставяни камъни от Русе. Покривната част и кубетата са облицовани с медна ламарина. Строежът на храма е приключен в началото на октомври 1885 година.
През 1986 година в работилница в Русия се поръчва изработката на храмовите икони. Камбанарията в днешния си вид е доизградена 1941-1943 година.
През 2002 година приключва обновяването на куполите на Катедралата. Цялата покривна конструкция е обогатена с материали на златна и сребърна основа. Отново през този период 1999-2002 год. се изгражда и вентилационна система в храма, реставрират се стенописите. През 2001 година благодарение на средства на общината се инсталира уникалното външно осветление на Катедралата.