Арбанаси е село, разположено в Северна България. То се намира в община Велико Търново.
Историята на Арбанаси започва с най-ранния писмен документ - ферманът на Сюлейман Великолепни от 1538 г. С този документ той подарява териториите на сегашните селища Арбанаси, Лясковец, Горна и Долна Оряховица на великия везир Рустем паша, който му е зет. В поменатия ферман четирите селища имат общото наименование Арнабуд кариелари.
За селото пише и в записките на Павел Джорджич от 10 януари 1595 г. до трансилванския княз Зигмунд Батори. Също така и в тези на католишкия епископ Петър Богдан Бакшич, посетил Търново през 1640 г. Той пише, че горе в планината има град, откъдето може да се види цяло Търново.
Поради липсата на голям брой записки за местноста съществува спор за името и населението на Арбанаси.
Някои смятат, че първите му заселници са български боляри, дошли със селяните си от най-западните краища, след забележителната победа на Иван Асен II при Клокотница на 9 март 1230 г. когато той завзема и Арбанашката земя.
Георги Раковски от друга страна смята, че Иван Асен II, след като се оженил за дъщерята на пленения кир Тодор Комнин, заради нея преселил няколко гръцки фамилии в Арбанаси.
Според писмени материали от 17 и 18 век древното селище достига своя икономически разцвет именно през този период.
Свидетелства за икономическия подем и благосъстояние на арбанасчани са както жилищата, така и петте църкви, изградени в годините на възход на селището. В края на 18 век кърджалиите нападат селото и го ограбват и опожаряват, а епидемиите от чума и холера довършват това, което е пощадено от разбойниците и огъня.
След 1810 г. в района се заселват българи, слизащи от Еленския и Тревненския балкан. Но до отминалия блясък и икономически възход не се достига, още повече че с Гюлханския хатишериф от 1839 г. привилегиите на селището са отменени. Развитието на дребното занаятчийство след Кримската война тук почти прекъсва.
Няколко века подред Арбанаси е крепост на гръкоманщината. Въпреки това, гръцкият език, прочутото гръцко училище, както и църковните служби на гръцки не оказват влияние на националното съзнание на местното население.
Арбанаси има богата история. Достигналото до нашата епоха от тази красива местност е наследство, разкриващо много добре духа на отминалите времена.
Запазени са 144 къщи с богата вътрешна украса, 5 църкви и 2 манастира.
Арбанаси е включен в Стоте национални туристически обекта със своя архитектурен резерват.