В Париж, на левия бряг на река Сена е разположен един от най-атрактивните музеи във Франция – д’Орсе.
Прочутият музей е олицетворение на душата на френското изкуство и на френския народ.
Всеки, който по някакъв начин се интересува от изкуство и култура знае за съществуването на парижкия д’Орсе.
В действителност музеят е доста млад - той съществува едва от 1 декември 1986 г., но това не му пречи още след отваряне на вратите му за посетители д’Орсе да спечели, международна известност и да се превърне в един от най-интересните музеи във Франция.
В музея са изложени произведения на френското изкуство обхващащи периода от 1848 до 1914 г., които включват картини, скулптури, декоративни предмети и фотографии. В него може да се види и една от най-богатите експозиции от творби на импресионисти.
В началото на своето построяване сградата, в която днес се помещава д’Орсе е служела като железопътна гара за Орлеанската железопътна компания. Тя е открита в навечерието на Световното изложение през 1900 година. В периода 1900-1939 г. зданието служи като крайна гара за линиите обслужващи юго-източна Франция.
Построяването на гарата и хотелът отнема две години, в които архитект е Виктор Лалу. Зданието е проектирано като метална конструкция с каменна фасада в църковен стил. Силно влияние върху външният й вид оказва елегантната архитектурата на заобикалящите я сгради между които и Лувъра. В цялостното интериорно решение личат идеите на модернизма. Той се състои от портал, предверие и голяма зала, чиято дължина е 138 метра, а височината й е 32 метра.
След 1939 г., поради електрификацията на железопътните линии и удължаването на влаковите композиции, гарата става неизползваема, заради прекалено късите си перони, които не могат да бъдат адаптирани към новите изисквания. Единственото нещо, за което тя продължава да се използва е за връзка с предградията на Париж, а една част от нея е преустроена в пощенски център по време на Втората световна война. На 1 януари 1973 година е затворен и хотелът на гарата.
Френското правителство решава, че сградата е ценна и през 1977 г. то я превръща в музей, който е официално открит на 1 декември 1986 г. от президента на републиката Франсоа Митеран. Работа по нейното реставриране и модернизиране е трудна и отнема много време. Огромното пространство е освободено от железопътните линии и платформи, а на тяхно място се появяват фоайета, коридори, тераси, голяма галерия, украсена с жълт камък, бургундско червено, тъмно кафяво и синкава метална конструкция, обогатени с ярки картини. Старата архитектура не е заличена, даже напротив, тя още по-силно е подчертана, но вече с една нова идея, в която прозира полъха на отминалата епоха.
В оформлението на сградата присъстват три основни етажа. На първия етаж изложбените зали са разположени от двете страни на голямата зала. В изграждането на вторият етаж основна роля играят терасите, които гледат към голямата зала и водят към изложбените зали, а третият етаж е разположен над предверието по дължина на бившите перони и във високата част на бившия хотел. Съхранени са и часовниците на фасадата на гарата, които гледат към бреговете на Сена.
Музеят д’Орсе е един изумителен проект, замислен и осъществен като широка панорама на местната историческа епоха.
В него могат да се видят както картини и рисунки, така и скулптури, архитектурни скици и други, показващи връзките между отделните творци и творби, между средствата и възможностите на различните изкуства.
Музейната експозиция е съставена от произведения на френски творци от втората половина на ХIХ и началото на ХХ век. Живописта до 1870 г. е представена на първото равнище, от двете страни на тържествената скулптурна галерия. На това място посетителите могат да видят „Закуска на тревата” на Мане (1863) и на Моне (1865).
Една уникална колекция от забележителните експонати в музея д’Орсе е тази на импресионистите. Тя се намира на второто ниво, широко открито към терасовидния открит пасаж.
Често в музея могат да се посетят временни изложби, които се организират в седем специални зали. Френският музей разполага и с няколко специализирани зали за работа с посетители от 5 до 15 годишна възраст. В него има и малка библиотека, аудиовизуална зала и др. Информационната система на д’Орсе отговаря на най-новите технически стандарти. Създадени са специални бази от данни за колекциите на музея, които са достояние за всички желаещи изследователи, преподаватели и др. Множество филми и книги разказват за откриването на музея и за прилежащите му фондове. Освен посещение на експозицията, разкриваща произведения на най-големите френски творци от втората половина на ХIХ и началото на ХХ век, в сградата на музея се провеждат концерти с музика от тази епоха, както и кинопрожекции с ретроспективен характер от 1895 г., началото на кино изкуството, до Първата световна война и много други културни мероприятия.