Фонтенбло (Fontainebleau) е местност, осеяна с дървета и красиви цветя, разположена на около 55 км. южно от френската столица Париж. На това място, сред живописните гори се издига красив замък, който носи същото име и е една от най-посещаваните туристически забележителности в цяла Франция. Непосредствено до двореца се намира и градът, който е сред предпочитаните места за бягство от ежедневието на парижани.
Именно тук са живели много от владетелите на Франция, като Луи VII и Наполеон III например, а трима от тях дори са родени в двореца - Филип IV, Анри III Валоа, и Луи XIII.
Замъкът Фонтенбло съществува от 12 век, като в началото на своето изграждане е служел за ловен дом. Едва 4 века по-късно Франсоа l взема решение да преустрои ловния дом в красив дворец. Това е първата в Северна Европа кралската резиденция, лишена от защитна функция. За изографисването на това прекрасно място са поканени известните италиански майстори Бенвенуто Челини, Росо Фиорентино и Франческо Приматичо, които се славят със своя професионализъм и прекрасни идеи. Скоро след пристигането им интериора на Фонтенбло придобива чудесна визия.
Вече превърнат в кралска резиденция двореца става популярна база за ловни излети на кралския двор. С възкачването на престола на Луи XIV, в любимо местенце на височайшите особи се превръща Версайския дворец, а Фонтенбло е забравен.
Славата на замъка се възвръща отново по време на управлението на Наполеон Бонапарт, който е възхитен от красотата на мястото и го избира за свое седалище. Наполеон прекарва доста време в реставрация и реновиране на интериора в духа на империята. Паметен момент от историята на Фонтенбло е заминаването на владетеля в заточение на остров Елена, когато на подковообразното стълбище на двореца той се сбогува със своята армия.
В историята на Фонтенбло съществуват още множество интересни дати, на които територията на двореца е била сцена на важни религиозни и политически събития, в които участие са взели видни фигури от световната история – Катерина Медичи, Шарл IX, Луи XIV, папа Пий VII и много други.
Днес, посещавайки замъка туристите могат да разгледат т.нар Наполеонов апартамент, както и музея „Наполеон”.
Фонтенбло се разпростира на площ от около 170 декара, като в него има цели 1900 стаи. Повече от две трети от тях са възстановени и съхранени в автентичния си вид. Стените и таваните са богати на декорация от копринени тапицерии, дървени и мраморни фризове, фрески, орнаменти от фино и скъпо дърво и мрамор и златен обков. На много места из двореца могат да се видят вплетени инициалите и хералдическите знаци на владетелите и техните съпруги.
Изключително интересна и пищно окрасена е залата „Франсоа l”, която буди възхищение с интересните си декоративни мазилки. Голяма част от тях илюстрират класически сцени на управляващия мъдро владетел. Също така изумителна и спираща дъха е и прекрасно изписаната бална зала, в която може да се видят невероятно красиви фрески.
Двора на замъка също е един шедьовър на френското майсторство, но най-интересната част от него е голямото езеро с шарани. В миналото то е създадено и напълнено с риба, за да се ползва за любителски риболов.
Много от посетителите във Фонтенбло хвърлят малки парчета хляб и наблюдават с интерес стичащите се риби, опитващи се да се доберат до късчетата.
От 1981 г. двореца и парка на Фонтенбло са включени в списъка на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО във Франция.