Кралство Испания е държава, разположена в Югозападна Европа. На североизток е границата с Франция и малкото княжество Андора. В границите на Испания са включени Канарските острови в Атлантическия океан, Балеарските острови в Средиземно море, градовете Сеута и Мелиля в Северна Африка, както и много необитавани островчета от средиземноморската страна на Гибралтарския проток.
Според археологическите проучвания територията на страната е населявана от хуманоиди от повече от 1 милион години. Първите народи, обитаващи полуострова са иберийците и келтите. Римската република завладява картагенските земи в Испания, като резултат от Втората пуническа война - 218 пр.н.е. - 201 пр.н.е. Римляните установяват контрол над почти цялата част от страната за повече от 500 години. С течение на времето местните водачи стават част от римската арисокрация, а местното население се романизира.
През 1 век след Христа Християнството е въведено в страната. През 5 век в страната нахлуват германски племена, а Римската империя е в упадък.
Между 711-718 почти целият Иберийски полуостров е завладян от бербери-мюсюлмани. Нашествениците въвеждат нови селскостопански култури, построяват обширна мража от поливни канали, което довежда до значително увеличаване на селскостопанското производство. Съчетаването на културата на романизираното местно население със тази на мюсюлманите и евреите спомага за разцвет на архитектурата и литературата.
Реконкиста - с този термин се обозначава седемвековният период на отвоюване на полуострова от християнските кралства. За начало на този период се смята успешната битка при Ковадонга през 722, когато мюсюлманите са победени от кралят на Астурия Рамиро. Ислямските армии са окончателно разгромени от краля на франките Карл Мартел в битка при Поатие.
През 16 и 17 век Испания е най-мощната страна в Европа и света. Връх на своята сила страната достига при кралете Карлос I и Фелипе II. Флотите на Испания и Венеция унищожават османския флот в битката при Лепанто през 1571г., а през 1586г. при Азорските острови е разгромена обединената флота на Франция, Англия и Португалия.
В началото на 16 век испанските конкистадори завзвмат изключително големи територии в Америка. Империята на ацтеките е унищожена от Ернандо Кортес през 1521г., а през 1538г. Франсиско Писаро завладява империята на инките. През 1519-1522 Фернандо Магелан води експедицията, която прави първото околосветско пътешествие, с което кръглата форма на Земята е окончателно доказана. Колониите на страната се простират в Мексико, южните и западните части от САЩ, Гуам, Филипините, Централна и Южна Америка, а по-късно дори португалските колонии в Бразилия, африканското крайбрежие, части от Индия, Макао. Испания става известна като империята, в която слънцето никога не залязва.
Испанските Хабсбурги обаче замесват страната в множество религиозни и политически конфликти, изчерпващи ресурсите на държавата. През Тридесетгодишната война 1618-1648, Испания застава на страната на Католическата лига и претърпява първото си голямо поражение от векове - през 1643 армията й е победена в битката при Рокроа от французите.
След смърта на последният испански Хабсбург, Карлос II избухва Войната за испанското наследство, която струва на страната всичките ѝ европейски владения и е сериозен удар върху позициите на Испания като европейска сила. На престола се изкачва династията на Бурбоните. При тях Империята просперира.
След 1793г. страната преживява редица загуби, окупация от Франция, управление на брата на Наполеон - Жозеф Бонапарт, както и Испанската война за независимост.
Двадесети век не носи мир на Испания - страната участва в коллонизацията на Африка и завладява Испанско Мароко, Западна Сахара и Екваториална Гвинея. Тежките загуби във войната в Риф срещу берберите подкопават монархията. Втората испанска република е създадена в следствие на установения от генерал Примо де Ривера авторитарен режим.
Страната е приета за член на ООН през 1955г. Безпрецедентен растеж отбелязва икономиката на държавата след 60-те години. Този растеж е наречен „Испанското чудо“. През 1986г. страната става член на Европейския съюз.
Испания е парламентарна монархия, начело на която стои крал. Законодателна власт принадлежи на Генерални кортеси т.е. парламент, който се състои от две палати - сенат и Конгрес на депутатите. Изпълнителната власт принадлежи на правителството.
Страната е на V място в Европа по обем на промишленото производство. Най-силно развитите промишлени отрасли са автомобилостроене, корабостроене, машиностроене, авиостроене, електротехническа, химическа, текстилна промишленост. Страната е богата на полезни изкопаеми - олово, живак, сребро, волфрам, злато, кварц, уран, въглища, нефт, желязна руда, пирит, мед. Испания развива добре производството на вино, цитруси, пшеница, ориз, тютюн, овошки, маслини, бадеми. Също така дожре се развиват уловът и преработката на риба и морски продукти и животновъдството.
КлиматКлимата е субтропичен, средиземноморски, сух във вътрешните райони и умерен по Атлантическото крайбрежие. Средните температури - януари 4-12Сº, юли 23-29Сº. Валежи - 300-500 мм (зимен максимум), във високите части - около 1000 мм.
Столица: Мадрид
Население: 45 200 700
Официален език: Испански
Валута: Евро (EUR)
Популярни туристически обектиБарселона - Парк де Монтюик,
Парк Тибидабо, Музеят на Египет, Къщата на Пикасо,
Катедралата Саграда Фамилия,
Парка Гюел,
Ноу Камп, Морския музей
Гранада -
Дворецът Алхамбра,
Катедралата,
Квартала АлбайсинВаленсия -
Градът на изкуството и науката, Площад "Меркадо",
Параклисът на Светия граалАнтекера - Църквата Сан Педро, Манастира Ла Тринидад, Чърквата Санта Мария ла Майор, Чърква Кармен
Остров Майорка -
ПалмаМадрид -
Двореца Ел Ескориал,
Музеят Прадо,
Музеят Кралица София,
Плаза Майор, Пуерта дел Сол, Плаза де Ориент, Кралският дворец - Паласио Реал, Музея Тюсен - Борнемиса
Севиля, Езеро Баньолес, Толедо,
Ибиса,
Канарски Острови,
Коста Брава, Коста Дел Сол, Сан Антонио