Една от най-големите и значителни забележителности в старата столица на Малта – Мдина е римокатолическият храм „Свети Павел“. Катедралата е построена на мястото, където според легендата, римският губернатор и първи епископ на Малта - Публиус се е срещнал със св. Павел, който е пребивавал в града след корабокрушение край малтийските брегове. „Свети Павел“ има статут на централна епископска катедрала за малтийската римокатолическа митрополия.
Първата катедрала на Малта в началото е била посветена на Света Богородица. През мюсюлманския период по времето на фатимидите през Х век, храмът се превръща в руини. Норманите завоюват малтийския архипелаг през 1091 г. и издигат катедралата отново. Новата катедрала вече е построена в чест на Св. Павел. През следващите векове, сградата няколкократно е модифициран и разширяван.
Постройката, която виждаме днес е дело на архитектът Лоренцо Гафа. Издигната е в периода 1697-1702 г., след като нормандското здание е било разрушено от силно земетресение през 1693 г..
Известният архитект проектира сградата в Бароков стил. Тя може да се види в края на правоъгълен площад в сърцето на старата столица.
Главната фасада, която гледа към площада е ясно разделена на три части посредством Коринтски ордер от пиластри. Двете крайни части са видимо подчертани чрез извисяващите се над централния фронтон камбанарии. В планово отношение, катедралата е Латински кръст със засводен главен кораб и два странични кораба, а също така с два не много големи странични олтара. Катедралата има лек елегантен купол стъпил на осмоъгълна основа над висок барабан с големи прозорци. Куполът е външно оребрен с осем волути водещи към изящен оберлихт в най-високата част на зданието.
В интериора на катедралата силно впечатление прави характерният мозаечен под изпъстрен с цветни каменни картини, гербове и символи. Основната част от мебелировката, като в това число са кръщелния купел и портала са резбовани от ирландско дърво.
В непосредствена близост до храма, но в отделна сграда е поместен катедралният музей. В него туристите могат да се полюбуват на богата колекция от стари сребърни съдове и монети, религиозни одежди, както и гравюри на немския художник Албрехт Дюрер и други стари майстори.