Златен рог разделя на две Европейската част на Истанбул. Той има формата на рог, от там произхожда и името му.
Заливът се намира на границата между Босфора и Мраморно море. Дължината му е 12,2 км., ширината 92-120 м. и дълбочина 47 м.
Няколко моста пресичат Златния рог, най-известният от тях е Галата, свързващ едноименния известен квартал на стария Истамбул.
Султан Баязид II поръчва на известният италиански художник и конструктор Леонардо да Винчи да направи проект за мост над Златния рог през 1502 г. 500 години по-късно турският архитект Бюлент Гюндьор доразвива идеята.
Той се намира на едно от първите места в списъка с най-добрите природни пристанища в света. Още от древността Византийските и Османските военни и търговски интереси били съсредоточени именно на това място.
Бреговете на Златния рог били предпочитани за отмора и екскурзии още през Османския период.
С времето мястото губи своята привлекателност поради замърсяването на въздуха и водата, в следствие на неконтролируемото разрастване на индустрията в града.
В нашето съвремие се прави всичко възможно районът отново да бъде едно прекрасно кътче.
Често туристите предпочитат да направят разходка с лодка, по време на която могат да видят квартал Еюп и моста Галата в Истанбул, както и бреговете на протока Златен рог. Забележителни са кварталите Фенер и Балат, в които има цели улици със стари дървени къщи, църкви и синагоги датиращи от Византийски и Османски времена. Православната патриаршия е разположена в кв. Фенер, там се намира и Желязната църква или българската църква Свети Стефан в Истанбул. Докато квартал Еюп е наситен с типична османска архитектура.
Заливът Златния рог е сред най-атрактивните за туристи места в Истанбул, което се дължи на историческата му слава и естествената му красота.